آذر
۲۲
۱۳۹۵

ایجاد مقاومت ۵ برابر فولاد در ۵ ثانیه!

 

امروزه پوشش های محافظتی کاربردهای بسیار وسیعی در صنایع مختلف دارند. اما موضوع بحث ما راجع به فناوری و فرآیند جدیدی در این صنعت به نام لاین ایکس (LINE-X) است که توسط دانشمندان و شیمیدانان در شهر هانتس ویل (Huntsville) ایالت آلابامای آمریکا ابداع شده است. لاین ایکس نسل جدیدی از پوشش های محافظتی می باشد که کاربردهای زیادی در صنعت، کشاورزی، تجهیزات نظامی، تجارت، بخش های امنیتی و ایمنی و مصارف خاص سفارشی دارد.
لاین ایکس به شکل اسپری از جنس الاستومترهای پلی یورتانی (polyurethane) و پلی یوریایی (polyuria) می باشد که با تجهیزات خاص و مخلوط شدن با موادی ویژه قابلیت اسپری شدن را به دست آورده و به عنوان لایه ای محافظ بر روی سطوح مختلف قرار  می گیرد. لازم به ذکر است که پلی یورتان به دسته ای از مواد شیمیایی اطلاق می شود که از واکنش پلی ال ها و ایزوسیانات ها به عنوان مواد اصلی تشکیل دهنده ساخته می شوند. پلی یورتان ها دسته ای از پلیمرهای پر مصرف هستند که در صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارند. مقاومت پلی یورتان ها در برابر سایش، ضربه و خوردگی بسیار خوب است و در دمای محیط می توان به پخت سریع و کامل آن ها دست یافت.
فناوری لاین ایکس می تواند در موارد غیر قابل شمارشی به کار گرفته شود و به عنوان لایه ای محافظ و افزایش دهنده ی طول عمر محصولات از آن استفاده نمود. کارخانجات و شرکت های زیادی با افزودن این فناوری به تولیدات خود، مقاومت آن ها را در برابر سایش، خوردگی و ضربه افزایش داده اند و توانسته اند بازده عملیاتی، دوام محصولات و رضایت مشتری خود را بهبود بخشند.
برای اسپری کردن این محصول بر روی سطح مورد نظر برخلاف سایر پوشش های محافظتی نیاز به دما و فشار بالا است. دو ماده ی الاستومتری مختلف در داخل دستگاه اسپری به صورت دقیق و به نسبت یک به یک باهم مخلوط می شوند؛ بخش سفت کننده و بخش رزینی و چسبنده. به وسیله ی تجهیزات خاص این دو مایع در بیرون گان اسپری به دمای ۱۲۰ تا ۱۴۰ درجه ی سانتی گراد می رسند و در فشار بالا باهم مخلوط می شوند. وقتی این ماده بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود فقط پنج ثانیه لازم است تا سطح خشک و سفت شود. همین سرعت عمل باور نکردنی باعث عدم مخلوط شدن آلودگی های محیطی و مواد زائد با سطح شده و خلوص بسیار بالایی را ایجاد می کند.
در فیلم زیر مشاهده می شود که چگونه اضافه کردن این لایه محافظتی به موادی همچون بلوک سیمانی، لیوان های پلاستیکی و حتی تخم مرغ می تواند مقاومت آن ها را در برابر ضربه و نیروی فشاری تا مقدار بسیار زیاد و باور نکردنی افزایش دهد. مقاومتی که توسط طراحان این فناوری تا پنج برابر فولاد اندازه گیری شده است. در واقع این مقاومت حاصل از خاصیت الاستیکی بسیار بالایی است که لاین ایکس به این مواد می دهد و انرژی وارد شده به آن را در کل سطح پخش می نماید.
یکی از کاربردهای بسیار زیاد این لایه ی محافظ استفاده ی آن بر روی قسمت بار وانت ها و کامیون ها می باشد. با پاشیدن این اسپری تا ۳۰۰ درصد این سطوح سخت تر شده و کاربران می توانند با استفاده از این تکنولوژی هم زمان مقاومت و انعطاف پذیری این سطوح را با سختی بسیار بالا در اختیار داشته باشند.

نمودار تنش- کرنش زیر مقایسه ای بین حالت عادی این صفحات و حالتی که تکنولوژی لاین ایکس پلاتینیوم به آن افزوده شده است ارائه می دهد.

نمودار لاین ایکس

در پایان به صورت فهرست وار به مزایای این لایه ی محافظتی اشاره می شود:
سختی بسیار بالا
مقاومت بالا در برابر سایش
مقاومت بالا در برابر ضربه
ماندگاری در برابر اشعه UV
مقاومت در برابر محو شوندگی
نفوذ ناپذیری در برابر آب
خلوص بسیار بالا
تنوع رنگ کامل

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه